Największe jezioro świata Morze Kaspijskie- powierzchnia i opis | Info na luzie

Największe jezioro świata- Morze Kaspijskie

Największe jeziora świata

Morze Kaspijskie

Największe jezioro świata to Morze Kaspijskie, ma powierzchnię około 370 tys. km², czyli więcej niż terytorium Polski.

 Morze Kaspijskie- największye jezioro świata

Morze Kaspijskie leży na terytorium pięciu krajów: Rosji, Azerbejdżanu, Iranu, Turkmenistanu oraz Kazachstanu, charakteryzuje się dużymi wahaniami wielkości powierzchni. W 1930 r. to największe jezioro świata miało powierzchnię aż 442 tys. km² Charakteryzuje się ono również znaczną różnicą w średniej głębokości. Wynosi ona 180 metrów, w najgłębszym miejscu jezioro ma 1025 m, co sprawia, że jest ono trzecim najgłębszym jeziorem na świecie. Morze Kaspijskie ma długość 1225 km a szerokość 325 km. Wpływa do niego między innymi Wołga, Kuma, Ural, jednak żadna z rzek z niego nie wypływa. Do Morza Kaspijskiego mają dostęp Rosja, Azerbejdżan, Iran, Turkmenistan oraz Kazachstan.  

Największe jeziora w Ameryce Północnej 

Największym jeziorem w Ameryce Północnej a zarazem drugim co do wielkości na świecie jest Jezioro Górne, jest ono jednym z pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Leży ono na pograniczu Kanady i USA. Jego powierzchnia wynosi około 82 tys. km², szerokość 275 km a długość 563 km. Stany Zjednoczone mogą poszczycić się dużą ilością ogromnych jezior. Czwarte co do powierzchni jezioro świata znajduje się na terytorium Stanów Zjednoczonych. Jest nim jezioro Huron, które ma powierzchnię 59 596 km². Jezioro Huron jest długie na 332 km a szerokie na 295 km. Część jeziora znajduje się na terytorium Kanady. Kolejnym na liście największych jezior jest Michigan, również położone w kompleksie Wielkich Jezior. Ma ono powierzchnię 57 800 km², długość 494 km. oraz szerokość 193 km.

Największe jeziora reszty świata 

Trzecim co do wielkości jeziorem świata, jest jezioro Wiktorii o powierzchni 68 800 km², długości 337 km i szerokości 250 km. Jest ono największym jeziorem w Afryce oraz największym jeziorem tropikalnym na świecie. Zostało ono odkryte w 1858 r. przez angielskiego podróżnika Johna Speke, który nazwał je na cześć królowej Wiktorii. Dosyć specyficznym jeziorem jest znajdujące się pod lodem Antarktydy jezioro Wostok, które znajduje się 4 km. pod pokrywą lodową. Średnia temperatura w tym jeziorze wynosi -3 st. C, jednak ze względu na duże ciśnienie woda w nim nie zamarza.

Polskie jeziora są niczym ”kropla w morzu” przy największych jeziorach na świecieNajwiększym jeziorem w Polsce jest położone na Mazurach jezioro Śniardwy, które zajmuje powierzchnię około 114 km².

Jeśli spodobał CI się artykuł, skomentuj go i podziel się nim z innymi.

By

Tagi: , ,


Komentarze (1)

  1. Max

    Heh jezioro większe od terytorium Polski to musi być ogroooomne.